A jak Akcesoria

Akcesoria to elementy męskiego ubioru, które świadczą zarówno o charakterze, osobowości osoby, która je nosi, jak również okazji, na które są zakładane. Stanowią spójny element całego ubioru i nawiązują kolorystyką i stylem do ubioru Panny Młodej, Partnerki.

Marka DIUK od ponad 35 lat wybiera i tworzy niepowtarzalne kolekcje, które każdemu mężczyźnie nadadzą jego niepowtarzalny styl.

krawaty, muchy, spinki do koszuli, plastrony, pasy smokingowe, fulary, poszetki ( chusteczki ), skarpetki garniturowe, paski do spodni, laseczki do fraka, cylindry.

B jak butonierka, B jak Brustasza, B jak bielizna

Butonierka (fr. boutonnière) – niewielki otwór na guzik w lewej klapie marynarki lub żakietu na wysokości obojczyka. Do tej pory zdarza się, że „dziurkę” zwaną butonierką wykorzystuje się do zapinania najwyższego guzika, który służył do zapinania pod szyją klapy marynarki.

Do butonierki wkłada się niewielki żywy kwiat, malutki bukiecik, który nawiązuje do bukietu partnerki, jego kolorystyki. Jego łodygę mocuje po drugiej stronie klapy do specjalnie wszytej szlufki specjalnymi przypinkami, magnesami. Zapinanie na agrafkę często, nieodwracalnie niszczy atłasowe klapy.

Brustasza – mała kieszonka zewnętrzna w marynarce (niem. Brusttasche, od słów: brust-pierś i tasche-kieszonka)). Wykorzystywana jest do noszenia poszewki, chusteczki. Często mylnie wkładany jest doń bukiecik kwiatów, który powinien znajdować się w butonierce.

Bielizna - mężczyźni bardzo często nie mają świadomości, jak ważną rzeczą przy doborze garnituru jest umiejętne dobranie bielizny, która zdecydowanie poprawia komfort noszenia.

C jak Cut ( Jaskółka )

Cut, Jaskółka„ Cutaway" jest noszony przy bardzo oficjalnych okazjach, akceptowany do wczesnego popołudnia. Z tego to powodu został nazwany „frakiem dziennym".

Cut jest nową propozycją wyjściowej przedłużonej marynarki dziennej, lecz różni się od niej szczegółami, takimi jak modnie skrojone poły przodów. Do takiej czarnej, granatowej lub srebrzystoszarej marynarki nosi się tradycyjne prążkowane czarno-szare spodnie, zwane „sztuczkowymi" jak też niekonwencjonalne dodatki, które stanowią: biała koszula ze stójką i srebrzystoszary krawat lub też jeszcze bardziej elegancko, koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka i do tego szary jedwabny plastron. Całość stroju dopełni perłowoszara lub beżowa kamizelka i gładkie, czarne buty (nie lakierki). Nieodzowne do kompletu są śnieżnobiałe gładkie rękawiczki oraz szary (popielaty) cylinder. Biały goździk w butonierce będzie idealnym zakończeniem wytwornego ubioru.

Zarówno w USA jak i Angli „Cut'y" i plastrony są oficjalnymi ubiorami do ślubu - dotyczą zarówno Pana Młodego jak i gości.

Jaskółki używa się tradycyjnie podczas oficjalnych uroczystości: ślubu, składania życzeń głowie państwa (czarna kamizelka), pogrzebu (czarny krawat), składania listów uwierzytelniających. Żakiety popularne szczególnie w krajach anglosaskich, powoli powracają do użycia w Polsce.

Są niestety wciąż powszechnie mylone z frakami lub surdutami.

D jak Diuk,

Diuk z języka łacińskiego jest odpowiednikiem zachodnioeuropejskiej formy dux, książę. We Francji, Wielkiej Brytanii: wysoki tytuł arystokratyczny, książę spoza najbliższej rodziny królewskiej, najwyższa ranga godności lordowskiej, również osoba mająca tę rangę.

Diuk ( Dux łac.) – wódz, pierwotnie dowódcy w armii rzymskiej. W IX/X wieku tytuł Diuk przekształcił się w tytuł dziedzicznych władców plemiennych, później władców terytorialnych. Tytuł od zawsze odnosił się więc do jurysdykcji ziemskiej. Jako książąt określano niepodległych władców plemion słowiańskich (m.in. Meklemburgii, Pomorza). Dla władców Czech i Polski był to krok w kierunku otrzymania korony królewskiej.

Od łacińskiego słowa Diuk ( dux ) wywodzą się określenia w językach m.in. angielskimduke, francuskimduc, włoskimduca, doge, hiszpańskimduque,

Obecnie jest używany na określenie:

 • DIUK – marka rodzinna z 40-letnią tradycją. Powstała we Wrocławiu i jest liderem w projektowaniu i produkcji męskich dodatków. Począwszy od tradycyjnych krawatów i krawatów ślubnych, poprzez plastrony, fulary, kończąc na klasycznych muchach oraz tych wiązanych i w stylu Hollywood
 • władców księstw, które uzyskały po kongresie wiedeńskim suwerenność – w Niemczech np. Szlezwik-Holsztyn, Anhalt, Nassau, we Włoszech m.in. Modena, Parma, Lukka, w wyższej randze Wielkiego Księcia – dla władców m.in. Litwy, Luksemburga, Oldenburga. Tytuł weneckiego doży również ma tę samą etymologię.
 • władców księstw lennych, podległych większemu suwerenowi – np. większość księstw Rzeszy (podległych cesarzowi), księstwa (województwa) Siedmiogrodu, Mołdawii, Wołoszczyzny (podległe sułtanowi) lub dzielnicowych książąt polskich.
 • tytuł arystokratyczny – wyższy od tytułu prince (Fürst), nadawany m.in. w wielu monarchiach europejskich, m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Hiszpanii, dawniej we Francji, także napoleońskiej i cesarstwie niemieckim. Pierwotnie był tytułem feudalnym, ściśle związanym ze zwierzchnością terytorialną, później w niektórych monarchiach nadawany także jako godność tylko honorowa-tytularna (np. tytuł Herzog von Lauenburg, nadany Ottonowi von Bismarck).
 • royal dukes – w Zjednoczonym Królestwie tytuł tradycyjnie przysługujący członkom rodziny królewskiej (m.in. Duke of Gloucester, Duke of Kent, Duke of Edinburgh, Duke of York), wywodzący się z dawnych księstw terytorialnych, obecnie bez faktycznej władzy terytorialnej, jedynie godność honorowa.

E jak elegancja

F jak frak, F jak fular

Frak znany jest od ok. 1740 roku i w tamtych czasach stanowił ubiór dzienny. Wzorcem dla tej marynarki z „jaskółczymi ogonkami" były dwa wzory ubiorów: żołnierski oraz angielska peleryna z sukna. Od 1850 roku szyty z czarnego sukna frak staje się wyłącznie ubiorem wieczorowym. Frak nosimy z białą kamizelką i białą muchą. Bywa on noszony wieczorem po 20-tej, podczas oficjalnych obiadów, uroczystych premier i koncertów. Współcześnie coraz częściej we fraku występuje również Pan Młody, podkreślając w ten sposób wyjątkowość i znaczenie ślubnej ceremonii.

Ten król męskiej odzieży nie jest zapinany z przodu, ale posiada równoległe rzędy guzików. Elegancka błyszcząca satyna ozdabia wyłogi. Spodnie nie posiadają żadnych mankietów tylko dwa lampasy ozdabiające szew boczny. Do kompletu należy założyć białą, głęboko wyciętą z przodu w szpic kamizelka ze specjalnej tkaniny „pique” oraz specjalną, białą koszulę z zagiętymi rożkami kołnierzyka z usztywnianym przodem, z „pique” wraz z krytą listwą guzikową i wykładanymi mankietami. Ponadto do fraka nosimy: białą muszkę z tkaniny Pique, czarne lakierki, a w kieszonce marynarki białą poszetkę. Należy również pamiętać o czarnych skarpetkach z jedwabiu lub cienkiej bawełny, długich tak aby przy podciągnięciu nogawek spodni nie pokazywać gołych łydek!

Frak zakładamy zawsze, jeżeli na zaproszeniu zostało napisane "white tie" Należy pamiętać, że eleganckim uzupełnieniem do fraka jest czarny cylinder typu szapoklak i nierozłącznie noszony z nim biały szalik i białe rękawiczki, a w chłodniejsze dni czarna peleryna. Uzupełnieniem całości będzie czarna laseczka z białą kulką.

Zwyczajowo, fraki noszą dyrygenci i zawodowi tancerze podczas turniejów tańca towarzyskiego oraz kelnerzy w eleganckich restauracjach, którzy dla odróżnienia od gości, używają czarnych muszek.

Fular - element męskiego stroju nieformalnego, który mężczyźni wiążą pod szyją zamiast krawata, przy rozpiętej koszuli. Fular jest wyrazem nonszalancji i eleganckiego luzu, chętnie jest noszony przez mężczyzn o artystycznych duszach.

G jak garnitur

Garnitur można założyć na wiele okazji i zawsze mężczyzna wygląda w nim elegancko, wystarczy tylko odpowiednio dobrać go do sylwetki mężczyzny. Dla mężczyzny szczupłego warto wybrać jasny garnitur zapinany na dwa guziki, dla Panów „przy kości” trzeba odpowiednio dopasować garnitur, żeby nie był obcisły, dla mężczyzn z brzuszkiem wybieramy przedłużoną marynarkę, o ciemnych kolorach. W każdym przypadku trzeba pamiętać by spodnie nie były za długie.

Ślub to okazja do ubrania pełnego, trzyczęściowego garnituru lub alternatyw – fraka, smokingu lub surdutu. W tym przypadku ważny jest kolor, który musi pasować do koloru sukni wybranki. Do sukni mlecznobiałej lub kremowej pasują kolory ciemne i zimne – czarny, szary, granatowy. Do popularnych sukien w kolorze ecru lub beżowym pasują jaśniejsze, ciepłe kolory garnituru – brąz, beż. W Salonie DIUK spełnimy Twoje marzenie i dobierzemy Ci garnitur tak, byś czuł się „ubrany” a nie „przebrany”.

H jak historia mody męskiej

I jak inspiracja

przy wyborze kolekcji inspirują nas najnowsze trendy w modzie i potrzeby współczesnego Pana Młodego, który pragnie podkreślić swoją osobowość i charakter łącząc tradycję i elegancję, z klasyką i męskością.

J jak jakość

proponowane przez nas kolekcje wykonane są z najlepszych jakościowo tkanin. Garnitury charakteryzują się nienagannym krojem i wykończeniem, które zapewnia Panu Młodemu komfort jego noszenia.

K jak koszula

trudno sobie wyobrazić szafę eleganckiego mężczyzny, w której nie znalazłoby się kilka wizytowych koszul na spotkanie biznesowe, służbową kolację, koncert, uroczystą Galę, premierę w Operze, ślub czy wesele. Warto pamiętać, że przy wyborze koszuli bardzo ważny jest jej kolor. Elegancki mężczyzna na wyjątkowe okazje wybiera zawsze koszule białą. Przy wyborze innego koloru należy pamiętać, że nie wszystkim one pasują, i tak np. Pan Młody o jasnej karnacji będzie wyglądał blado w koszuli, w kolorze kremowym, w przeciwieństwie do mężczyzny o ciemniejszej południowej urodzie.

W WED Salon oprócz tradycyjnych koszul wizytowych z kołnierzem włoskim, klasycznym lub łamanym na stójce, znajdziemy koszule, które są przyporządkowane do konkretnego męskiego stroju:

- do fraka biała koszula ze sztywnym przodem, tzw. gorsem ( krochmalony na sztywno przód męskiej koszuli frakowej ) i podwójnymi mankietami, zapinana na specjalne guziki-spinki, do tego kołnierz na stójce z łamanymi rogami, a do tego zawsze biała mucha

- do smokingu zakładamy zawsze białą koszulę z półsztywnym gorsem, z drobnymi plisami wzdłuż przodu koszuli i usztywnionym kołnierzem na stójce z zagiętymi rogami, do tego podwójnie wywijane mankiety, tzw. francuskie, które zapinane są na spinki-guziki, małe, okrągłe wypełnione czarna masą w srebrnej lub złotej otoczce.

- w przypadku jaskółki, tzw. cut można sobie pozwolić na większą dowolność w wyborze koszuli i zależy to od rodzaju dobranego dodatku: czy jest to krawat, ascot lub plastron.

L jak lakierki

nie można sobie wyobrazić szafy eleganckiego i modnego mężczyzny bez lakierek, które zakłada do fraka, smokingu, jaskółki i błyszczącego czarnego garnituru, noszone na bal, galę, wytworne przyjęcie czy premierę w Operze. Zapytaj o nie w Salonie DIUK.

M jak muszka

Mucha, muszka – jest ozdobą ubioru, składa się z wąskiego paska materiału zawiązanego pod szyją. Muszki noszone są do smokingu (wyłącznie mucha czarna), fraka (wyłącznie mucha biała) lub garnituru.

Muszka jedwabna, poliestrowa, muszka wiązana, wąska i szeroka, z rożkiem, w stylu Hollywood, gładka, żakardowa…., wszystkie ręcznie szyte z grawerowanym zapięciem, w kolekcji znajduje się ok. 20 różnych modeli, w różnorodnej gamie kolorów oraz wzorów.

N jak Na miarę

O jak Ojciec Pana Młodego,

P jak poszewka, P jak personel

Poszetka (franc. pochette) – ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce ( brystaszy ). Poszetka biała, prostokątna jest najczęściej wkładana do garnituru wizytowego lub smokingu. W ciągu dnia można stosować poszetki kolorowe, najczęściej w tonacji zbliżonej, ale nie identycznej co krawat. Wzorzyste poszetki wkłada się tylko wraz z gładkim krawatem i odwrotnie.

Personel – w Salonie DIUK profesjonalny, wykwalifikowany, przyjacielski, z poczuciem humoru, dzięki temu będziesz czuć się wyjątkowo komfortowo. Zawsze znajdziemy dla Ciebie garnitur, w którym będziesz czuć się wyjątkowo elegancko i komfortowo.

R jak Rady

Każdy mężczyzna w swoim życiu ma styczność z garniturem lub marynarką. Studniówka, matura, ślub stawia przed wyzwaniem co wybrać, aby wyglądać jak najlepiej. Jest wiele modeli marynarek i różne liczby guzików. Byłoby łatwo gdyby można było po prostu zapinać wszystkie. Niestety zasady męskiej elegancji określają, które guziki powinny być zapięte, a które odpięte. Zależy to nie tylko o typu marynarki, ale też od naszej pozycji i okazji.

Jedną z podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać to zapięcie naszej marynarki, a raczej jak to prawidłowo zrobić. Do dyspozycji mamy marynarki zapinane na 1, 2, 3 guziki oraz marynarkę dwurzędową.

Z marynarką zapinaną na jeden guzik nie ma problemu, ponieważ będzie zawsze zapięta gdy stoimy i rozpięta jak siadamy.

Marynarka na dwa guziki jest najbardziej tradycyjną i najczęściej noszoną przez mężczyzn. Wkładając ją na siebie należy pamiętać że zapinamy tylko jeden guzik, w tym przypadku zawsze górny, dolny zawsze zostaje rozpięty.

Marynarka z trzema guzikami wydaje się być większym wyzwanie odnośnie zapinania, ale to nic bardziej mylnego, w tym wariancie mamy dwie możliwości. Pierwsza najczęstsza to zapięcie jednego środkowego guzika, ale spotykamy się również z zapięciem dwóch mianowicie środkowego i górnego. Nie jest to błąd, ale rzadziej ją stosujemy z uwagi na fakt, iż wstając np. aby się przywitać musimy zapiąć marynarkę i wydłuża to czas i stawia w kłopotliwej sytuacji osobę, która pierwsza wysuwa dłoń w naszym kierunku.

Marynarkę na jeden, dwa i na trzy guziki zawsze należy odpiąć siadając i ponownie zapiąć wstając. Dzięki temu nie fałduje się ona i nie gniecie z przodu. Jej poły opadają luźno po bokach. Przy okazji pozwala to nam na swobodę ruchów przy stole. Marynarka powinna być zawsze zapięta przy okazjach formalnych, ale można nosić ją odpiętą w sytuacjach niezobowiązujących.

Marynarka dwurzędowa z różnymi układami guzików powinna być zawsze zapięta, Jak w przypadku jednoguzikowych, dwurzędówka, w której można zapiąć tylko jeden guzik, będzie zawsze zapięta. W wypadku gdy mamy do zapięcia dwa, odpinamy dolny, natomiast przy trzech guzikach możliwych do zapięcia, stosujemy zasady podobne to wymienionych wcześniej – zapinamy środkowy, lub dwa górne. Największą uwagę przy tego typu marynarce należy zwrócić na fakt iż nigdy jej całkowicie nie rozpinamy, pamiętając o wewnętrznych guzikach, które pomagają utrzymać schowaną połę marynarki. Te zawsze zapinamy.

Najbardziej liczy się dopasowanie, które sprawi, że ubranie będzie dobrze leżało, zapewniając komfort i elegancki wygląd. Nawet najdroższe materiały i doskonały dobór dodatków nie ukryją niewłaściwego rozmiaru garnituru. Niestety, wielu mężczyznom wciąż zdarza się kupować zbyt duże marynarki i za długie spodnie, co zamiast pozytywnego wpływu na wizerunek daje odwrotny efekt.

W salonie DIUK jest możliwość osobnego doboru spodni i marynarki pod kątem rozmiaru.

Pamiętaj, umów się na wizytę jeśli chcesz mieć pewność, że poświecimy Ci tyle czasu i uwagi na ile naprawdę zasługujesz. Zarezerwujemy czas specjalnie dla Ciebie.

Jeżeli chodzi o ogólne rady, dotyczące noszenia marynarki to musimy pamiętać, że:

 • do garnituru nigdy nie zakładamy koszuli z krótkim rękawem, wyjątek koszulka polo do sportowej marynarki.
 • jeśli decydujemy się założyć podkoszulek, musimy pamiętać, aby nie prześwitywał spod koszuli.
 • garnitur nie może być zbyt luźny, ani zbyt ciasny. Jeżeli zdecydujesz się uszyć go na miarę, masz pewność że będzie na tobie leżał doskonale. Jeśli zmieniłeś swoją wagę i wymiary wymień bezwzględnie garderobę.
 • pamiętaj, że zanim założysz marynarkę i spodnie wszystkie ich kieszenie muszą być rozprute, a widoczne metki usunięte. Nie pozbywaj się jednak metek wewnętrznych, przydadzą się przy oddawaniu garnituru do prania. Staraj się nie wypychać kieszeni zbędnymi przedmiotami
 • zdjęcie marynarki nie jest czymś nagannym, wolno ją zdjąć, gdy zaproponuje to gospodyni, gdy przykład da gospodarz lub, w miejscu, którym nie ma gospodyni i gospodarza we właściwym kontekście i czasie (np. w połowie niezbyt oficjalnej zabawy tanecznej, gdy jest naprawdę gorąco).
 • gdy zdejmujemy marynarkę nie podwijamy rękawów i nie zdejmujemy krawata.
 • warto pamiętać o tym, ze jeśli pod marynarką jest kamizelka wszystkie guziki marynarki, gdy mężczyzna stoi, chodzi czy tańczy, mogą być rozpięte.

Pamiętajmy że źle dopasowana a zwłaszcza źle zapięta marynarka zniszczy Twój wizerunek na którym nam tak zależy. W końcu jak nas widzą tak nas piszą.

S jak smoking

Prawdziwą mieszankę erotyzmu i poważnego stroju wieczorowego osiągnął Sean Connery jako Agent 007, powodując iż smoking stał się poważnym wieczorowym strojem wizytowym. Smoking pojawił się po raz pierwszy w wiktoriańskiej Anglii około roku 1900 roku. Modnym zwyczajem wówczas było, iż panowie po posiłku kierowali się do palarni. Z tego też powodu pojawił się jako konkurent fraka ubiór o kroju Sako i otrzymał nazwę SMOKING. W USA smoking jest znany pod nazwą TUXEDO.

Kolor czarny jest klasycznym kolorem smokingu. Wyłogi obszyte jedwabną satyną mogą mieć kształt kołnierza szalowego lub mogą być zakończone w szpic. Smokingi są jedno- lub dwurzędowe. W Salonie DIUK możemy zaproponować kilka modeli smokingów, w tym ostatnio bardzo popularny granatowy.

WAŻNE! Całość ubioru stanowią: biała koszula, pas smokingowy (alternatywą może być kamizelka), muszka, bezwzględnie czarne buty lakierki, czarne podkolanówki. Jeśli zdecydowaliśmy się na pas smokingowy, zakładając go musimy pamiętać,

aby plisy zawsze otwierały się do góry!!!

Uwaga: biała muszka do smokingu jest absolutnym faux pas! Jest zarezerwowana tylko dla obsługi kelnerskiej.

Zaproszenie może zawierać dopisek „black tie" świadczący o tym, że goście - mężczyźni powinni nosić smoking.

Ś jak świadek

Świadek - najważniejszy po parze młodej bohater ceremonii zaślubin, na wielu uroczystościach niczym nie wyróżniający się z grona weselnych gości. Odgórnych reguł określających wygląd świadka na ślubie nie ma. Miłym zwyczajem, powracającym ostatnio do łask, jest akcentowanie w jego stroju szczególnej więzi, jaka łączy go z panem młodym. Może więc mieć taką samą jak on kamizelkę, krawat w zbliżonej kolorystyce, muszkę z tej samej tkaniny co krawat Pana Mlodego, czy kwiat w butonierce choć mniejszy albo nie na tyle bogato udekorowany. Świadek powinien wyglądać elegancko. Musi się też wystrzegać wyzywających kreacji – jego strój nie powinien przyćmić urody Pary Młodej. Ma natomiast wraz z suknią ślubną i garniturem ślubnym tworzyć wspólną całość.

Świadek powinien zawczasu uzgodnić z Panem Młodym kolor i krój garniturów, w których pójdą na ślub, np. może to być garnitury w tym samym kolorze, ale innym kroju..

W momencie gdy pan młody wybiera wytworny żakiet angielski, zwany potocznie jaskółką świadek powinien również wybrać taki strój. Mogą różnić się doborem dodatków, typu kamizelka lub wiązanie pod szyję. Dla pana młodego proponujemy kamizelkę, bardziej ozdobną np. dopasowaną do sukni panny młodej , a dla świadka szarą, gładką. Kiedy pan młody wybierze pod szyję askot lub plastron, świadek może założyć krawat w tonacji srebrno-popielatej.

Jeżeli pan młody założy ciemny garnitur - radzimy, aby świadek pozostał też w ciemnej tonacji, jedynie krawat lub mucha powinny być dopasowane do koloru sukni świadkowej. Garnitur świadka powinien być elegancki, ale zdecydowanie mniej dekoracyjny niż pana młodego.

Na ślub w miesiącach letnich często panowie wybierają garnitur w jaśniejszych kolorach np. beż, płowy lub rdzawy brąz, popielaty lub kremowy. Warto zasugerować, aby garnitur dla świadka również był utrzymany w tej tonacji. Czarny czy granatowy może wydawać się zbyt ciężki jak na tę porę roku.

Pan młody wybrał smoking, w tym przypadku świadek będzie dobrze wyglądał również w smokingu lub ciemnym wizytowym garniturze z muchą.

Należy pamiętać, że tego dnia pięknie powinna wyglądać przede wszystkim para młoda. Jednak druga para, która stoi tuż za nimi należy do bezpośredniej oprawy tej uroczystości, zadbajmy, aby pasowała do całej stylizacji.

SZ jak szelki

T jak tkaniny

U jak usługi krawieckie

na miejscu w naszej pracowni krawieckiej, dokonamy niezbędnych poprawek, aby leżał nienagannie. Ponadto, możesz zamówić kamizelkę, plastron, krawat, muchę, pas smokingowy w wybranym przez Ciebie kolorze, aby idealnie dopasować się do swojej wybranki.

W jak Wodzirej

Z jak zapamiętaj

Zapamiętaj, że u nas, w jednym miejscu znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, zapomnij o stresie i gorączce przedślubnych zakupów.